Pyramid Garden Dikey Tarım Sistemleri

 

  1. TOHUMLARIN YERLEŞTİRİLMESİ

Öncelikle süngerler duru su ile yıkanarak tozlardan arındırılmalıdır. Bir adet tohum görünmeyecek şekilde nemli süngerlerin ortasındaki deliğe tamamen batırılarak yerleştirilip, sünger plastik sepeti ile beraber Piramit üzerindeki deliklere takılır.

Sulama suyunun hazırlanması

Tohumlar çimlenip 5-6 cm boya ulaşana kadar sade su kullanılıp, herhangi bir gübre eklenmesine gerek yoktur.

Sulama zamanının ayarlanması

Zaman ayarını eğer piramit dışarıda veya çok sıcak bir ortamda ise 30 dakika, oda sıcaklığında ise 45 dakika olarak yapmalısınız. Tohumlar çimlenene kadar güneş ışığına ihtiyaç duymayacaktır. Piramit tohumlar filizlendikten sonra güneş alan bir yere taşınmalıdır.

  1. FİDELERİN YERLEŞTİRİLMESİ

Öncelikle süngerler duru su ile yıkanarak tozlardan arındırılmalıdır. Nemli süngerleri ortasındaki deliğe kadar kesip yararak, kökü  temizlenmiş fideyi yanlızca kök kısmı süngerin ortasına gelecek şekilde yarığa yerleştirip, sünger plastik sepeti ile beraber Piramit üzerindeki deliklere takınız.

Sulama suyunun hazırlanması

Sulama suyuna bitkinin boyutu, cinsi ve evresine göre belli oranlarda sıvı gübre karıştırılmalıdır.

Sıvı gübreleri serinde saklayınız ve önce Piramite suyu koyduktan sonra sıvı gübreyi ilave ederek karıştırınız. Her ne kadar bütün bitkilerin kendine özel gübre formülüne ihtiyacı olsa da, burada kolaylık olması açısından bir genelleme yapılarak, meyveli ve meyvesiz bitkiler için iki ayrı formülde kullanılacak olan her üç sıvı gübrenin oranları ayrı ayrı belirlenmiştir. (İleri derecede yetiştirme yapmak istenirse, internet üzerinden topraksız tarımda kullanılan bitkiye özel sıvı gübre formülleri kolaylıkla bulunabilir)

  1. Meyveli bitkiler (Domates, Salatalik, Biber vb)
  1. Meyvesiz bitkiler (Marul, Maydanoz, Nane, Fesleğen, Kekik, Dereotu, vb.)

Aşağıdaki tablolalarda 20 litre su için eklenmesi gereken sıvı gübre miktarlari haftalara göre belirlenmiştir.

 

 

MEYVELİ

  bitkiler

 

 

 

 

MEYVESİZ

  bitkiler

 

 

Hafta

FİDE

YETİŞKİN BİTKİ

ÇİÇEKLENME ZAMANI

 

Hafta

FİDE

YETİŞKİN BİTKİ

ÇİÇEKLENME  ZAMANI

1

5

ml

5

ml

5

ml

1

5

ml

5

ml

5

ml

2

5

ml

5

ml

5

ml

 

2

5

ml

5

ml

5

ml

3

15

ml

15

ml

15

ml

 

3

15

ml

15

ml

15

ml

4

20

ml

30

ml

30

ml

 

4

20

ml

30

ml

30

ml

5

20

ml

30

ml

10

ml

 

5

20

ml

10

ml

30

ml

6

20

ml

10

ml

30

ml

 

6

20

ml

30

ml

10

ml

7

20

ml

10

ml

30

ml

 

7

20

ml

30

ml

10

ml

8

20

ml

10

ml

30

ml

 

8

20

ml

30

ml

10

ml

9

20

ml

10

ml

30

ml

9

20

ml

30

ml

10

ml

10

20

ml

10

ml

30

ml

 

10

20

ml

30

ml

10

ml

15 ml = bir büyük boy çorba kaşığı

 

Sulama zamanının ayarlanması

Zaman ayarınızı bitkilerin büyüklüğüne ve ihtiyacına göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken, süngerlerin suda boğulmuş olmaması ve köklerin her zaman nemli olmasıdır. Böylece kökler hem sürekli hava alabilirken, hem de su içinde kalıp çürümeye maruz kalmazlar.

Oda ortamında yetişkin bitkiler gündüz vakti 10 - 15 dakikada bir sulama isterler. Geceleri ise sürenin 45 dakikaya uzatılması faydalı olacaktır.

 

Pyramid'in bol gün ışığı alan, rüzgarsız ve yağmursuz bir yerde bulunması önemlidir.

  1. PİRAMİTİN BAKIMI

Piramitin 40 adet süngerinin de ıslanıyor olması gerekmektedir. Aksi durumda merkezdeki fıskiye açısının ayarı yapılarak bütün süngerlere su gelmesi sağlanmalıdır. Su haznesi 20 litre kapasiteli olup, suyun tercihen 7-8 günde bir tamamen değiştirilmesi gerekmektedir. Buharlaşma sebebi ile zaman zaman su ilavesi gerekebilir.

Sıvı gübreler suyun sertlik oranını (PH değeri) dengelemektedir. Su değişimi veya su ilavesi yapıldığında, gübre takviyesi yapıldıktan sonra, paketten çıkan PH ölçme kağıtlarıyla PH değeri kontrol edilmelidir. İdeal PH değeri 5.5 ile 6.5 arasındadır. Eğer PH çok düşük ise suya bir tutam karbonat, eğer PH yüksek ise 2 - 3 damla limon suyu eklemek ideal değeri sağlamak için yeterli olacaktır.

 

 

 

 

 


Pyramid Garden Dikey Tarım Sistemleri