Dragon Tavukçuluk

Dragon Tavukçuluk

Tavuklar için kümeslerdeki konforlu ve sağlıklı ortam aralığının tespit edilebilmesi için sıcaklık ve havadaki nem oranının bir arada değerlendirilmesi çok önemlidir.

Tavuklar terleyemediklerinden vücutlarını terleme ile soğutamazlar. Neredeyse bütün fazla ısılarını direkt vücut - hava ısı transferi yoluyla kümes ortamına vererek kümes ısısında yükselme oluşur. Kümesin hava sıcaklığı arttıkça tavukların sıcaktan kurtulma mekanizmaları daha az etkili hale gelir. Bundan sonra tavuğun iç ısısı yükselmeye başlar ve tavuklar yem tüketimi ve büyüme işlevlerini azaltırlar veya durdururlar .

Tavuklar vücut ısılarının bir kısmından da soluma yoluyla kurtulurlar . Ortam ısındığında tavuklar gagalarını açarak yedek soğutma sistemlerini devreye sokarlar. Aslında, hayvanların hava yolları ve akciğerlerinin nemli ortamından hava geçen havanın soğutma etkisini en üst düzeye çekmeye çalışmalarıdır . Bu soğutma metodu, hava kısmen kuru ise daha iyi çalışır . Eğer hava zaten yüksek miktarda nem ihtiva ediyorsa, hayvanların ürettikleri nem hızla buharlaşamaz ve buharlaştırmalı soğutma etkisi iyi şekilde çalışmaz .

Tavukların dışkılarının yarattığı istenmedik nemin dışında, karbondioksit ve Amonyak da başlı başına büyük bir sorun olup ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Alışılagelmiş havalandırma sistemleri ile sağlanan hava sirkülasyonu ortam ısılarında çok ciddi değişmelere dolayısı ile hayvanların soka girmesine neden olur. Dengeyi sağlamaya çalışmak için çok ciddi enerji ile harcanır .

Çok sıcak havalarda evoporatif soğutmalı havalandırma sistemleri ise yarar gibi gözükse de gerçekte nemi arttırarak, bir yandan havadaki nem buharlaşmasına mani olur, bir yandan hissedilen isi değerini yükseltir, diğer yandan da bakteri ve mantarların kolayca üreyebileceği , kotu kokulu ortamı yaratırlar .

Kümeslerde nem kontrolü sayesinde orta nemde, 32 °C sıcaklıktaki hava 2,54 m/sn. sürat ile hareket ettirilmesi halinde tüyle kaplı bir tavuğun sıcaklığı 27 °C olarak hissetmesi sağlanacaktır .

Gece sıcaklıklar , gün içindeki en yüksek sıcaklıktan 14 °C veya daha fazla bir seviyede tutulursa tavuklar gündüz yüksek ısıları daha iyi tolere edebilirler . Böylelikle hayvanlar ertesi güne zinde olarak başlarlar , bu da gündüz sıcaklıkları çok yüksekse performanslarının artması ve olası ölüm risklerinin azalmasına yardımcı olur.

DRAGON nem alma cihazı, ısıtma ve soğutma otomasyonu, diş ortamdan yalnızca gerektiğinde (CO2 < 2000ppm, Amonyak <10ppm) kontrollü hava girişi ve cıkışı ile ortam nemi ve sıcaklığı, gece ve gündüze özel ideal sınırlar içerisinde tutulur. Otomasyon becerisi ile giren hava ile çıkan hava arasında fark yaratılarak kümes içerisinde pozitif basınç sağlanarak dışardan içeriye istenmedik kir riski olan havanın girişi önlenir .

Bu esnada gerek diş, gerekse de iç ortamdan toplanan hava, nemi istenen oranda alınmış, filtrelenmiş, dezenfekte edilmiş olarak kullanıma verilerek, bakteriler, kokular ve mantarlardan uzak, steril, sağlıklı ve konforlu ideal bir ortam temin edilir.

Kümeslerin içinde isleme tutularak temizlenen hava, dışardan alınacak yeni ve farklı sıcaklıklardaki havaya olan ihtiyacı azaltacağından ısıtma ve soğutma giderlerinde, bakteri ve mantarlarla savaşta kullanılan ilaçlarda ciddi ekonomik tasarruflar sağlanacaktır.

Diğer yandan genç tavukların ısı stresine yakalanarak telef olmaları da önlenecektir .

 

Dragon, patentli benzersiz teknoloji isi ile özellikle büyük alanlar için geliştirilmiş, piyasalarda bulunabilecek en verimli, en ekonomik nem alma, nemi dengede tutma sistemidir .

Dragon, tek veya bağımsız alanlarda tam otomatik ve uzaktan kontrollü sistemi ile havadaki suyu ayırıp çekerek ortam nemini istenen seviyeye düşürür . Düşük olan nem yüzeyini ise istenen seviyeye çıkartır .

Dragon Nem alma sistemimiz ticari veya endüstriyel uygulamalarda diğer alternatif ürünlerden çok daha düşük maliyete, hassas ve mutlak nem kontrolü sağlar .

VERİMLİ EKONOMİK ÜRETİM

Dragon pahalı filtreleme sistemlerine ihtiyaç duymadan havadaki hastalık nedeni partikülleri , mantarları dezenfekte eder, kimyevi ilaç kullanmaya gerek bırakmadan mükemmel, doğal, tertemiz havaya sahip steril bir ortam sağlar . Havadaki spor miktarını ciddi oranda düşürür .

Böylece daha sağlıklı, daha verimli, daha konforlu ve güvenli ortam elde edilir .Havandan emilen su temiz olup havuza geri verilebilir veya muhtelif amaçlar için kullanılarak ciddi tasarruf elde edilir, çevreye önemli katkı sağlanır .

İdeal hava ortamı sağladığından; ortamın havalandırılmasına gerek bırakmaz, önemli ölçüde enerji iden tasarruf edilir .

Rejenerator diş ortama, Terminaller ise iç ortamda yan duvar veya tavana asili kurularak, yer kaybını sebep olmaz. Modüler ve esnek yapısı sayesinde Dragon farklı projelere göre özel tasarlanıp, uyarlanabilir . Kapalı alanların rutubet sebebi ile karsı karsıya kaldığı çürüme sorununu yok eder, servis, bakim giderlerinde tasarruf sağlar. Mükemmel elektronik kontrol sistemi sayesinde raporlar alabilir, alarmlar Optimum atmosfer kontrolü becerisi sayesinde enerji iden yüksek oranda tasarruf sağlar .

İleri teknoloji, akili EMS (Equipment Monitoring System) ile uzaktan takip, yönetim ve bakim isleri kolaylıkla yapılabilip, birkaç Dragon network altında birleştirilebilmektedir.

Tablet, Smartphone, PC veya Mac ile internet üzerinden kolaylık ile kullanılabilir .

“ Dragon Nem Alma Sistemi ” CE belgesine sahiptir .

 

Genel Özellikler

 
 • Diğer benzer sistemlerin en az 1/10 kadar enerji harcar.
 • Nem alma işlemi sırasında isteğe bağlı olarak soğuk veya sıcak hava üretebildiği için ısıtma/ soğutma giderlerinde %40 tasarruf sağlar.
 • Sarf malzemesi yoktur,.
 • Tek bakim filtrelerin yıkanmasıdır.
 • Hijyeniktir bakteri üretmez.
 • Havada ucusun bakterileri oldurur.
 • Havayı filtreler, dezenfekte eder ve kokuyu tutar.
 • Demirbaşlarda uzun omur.
 • Düşük işletme maliyeti.
 • Uzaktan yönetilir.
 • Balistiği alanlarda mevcut aydınlatma, pompalar, havalandırmalar gibi diğer ekipmanlarda yönetebilir.


Çözümler